نقش رسانه و ارتباطات در صنعت گردشگری

نقش رسانه و ارتباطات در صنعت گردشگری

در عصر حاضر هیچ حوزه، عرصه و فعالیتی بدون توجه به اثرات مثبت و مطلوب رسانه‌ها و تعاملات و ارتباطات که حامل پیام‌های ارتباطی هستند نمی‌تواند به رشد و بالندگی و اعتلای عرصه خود نایل شود…

امروزه صنعت گردشگری و توریسم تا اندازه‌ای پرسود و درآمدزا است که تعدادی از کشورها به اندازه درآمد نفتی کشوری مثل ایران با برنامه‌ریزی و بهره‌مندی از پتانسیل‌ها، ظرفیت‌ها و اثرات مثبت تبلیغات، رسانه‌ها و ارتباطات جمعی برای توسعه و اعتلای صنعت گردشگری و توریسم در ابعاد ملی و بین‌المللی به موفقیت‌هایی دست یافته‌اند.

paragraph_left_zoom_387_1

با توجه به این‌که صنعت گردشگری پاک‌ترین، بی‌حاشیه‌ترین و پر درآمدترین صنعت به شمار می‌آید. برنامه‌ریزی تبلیغات رسانه‌ای توجه و اهتمام به رشد این صنعت برای جذب درآمد بیشتر، ایجاد فرصت‌های شغلی و اشتغال‌زایی و اثرگذاری مثبت آن در اقتصاد ملی و درآمد خالص کشورها را طلب می‌نماید.

رسانه‌ها در حوزه گردشگری و توریسم نقش شفاف‌سازی، تبیین اهمیت و ضرورت این صنعت و فرهنگ‌سازی را عهده‌دار هستند، مثلاً کشور عزیز ما ایران علی‌رغم داشتن جاذبه‌های طبیعی، تاریخی، مناظر دیدنی، باستانی و وجود منابع عظیم گردشگری هنوز نتوانسته در زمینه بهره‌گیری و بهره‌مندی از درآمدهای گردشگری به خصوص در حوزه‌های بین‌المللی به جایگاه شایسته خود دست یابد.نقش و اثر موثر رسانه‌ها در تبیین ظرفیت‌های گردشگری ایران به دنیا موضوعی است که نیازمند برنامه‌ریزی و استفاده از قابلیت‌های رسانه‌ها است که بتواند با استفاده از شیوه‌های نوین اطلاع‌رسانی، در جهت شناساندن ظرفیت‌های توریسم ایران گام اساسی بردارد.

IT_Information_Technology_110313

متولیان عرصه گردشگری و توریسم در استفاده از رسانه‌ها و شیوه‌های ارتباطی باید به نکات ذیل توجه نمایند.

  • اطلاعات کامل و کافی از ظرفیت‌های گردشگری و توریسم را در اختیار رسانه‌ها قرار دهند.
  • اطلاعات گردشگری باید مستدل و مستند همراه با تصاویر باشد.
  • اطلاعات گردشگری یا پتانسیل‌های توریسم روشن‌گرانه، خالی از ابهامات و البته صریح و شفاف ارایه شود.
  • ظرفیت‌های گردشگری برای انتقال آن به مخاطبان از طریق رسانه‌ها و تکنیک‌های ارتباطی باید مختصر، گویا و به دور از کلی گویی، جامع و رسا بیان شود.
  • اطلاعات یا ظرفیت‌های گردشگری باید به هنگام و مسئولانه ارایه شود.
  • در ارایه و انتقال پتانسیل‌های گردشگری به نقش درآمدزایی و اشتغال‌زایی آن توجه شود.
  • 310c6de25a156964cdedb72ed2be6fc3

قطعاً با ملحوظ کردن شرایط ذکر شده در برنامه‌ریزی رسانه‌ای و استفاده از روش‌های نوین ارتباطی در صنعت گردشگری شاهد توسعه، رشد و ارتقای این صنعت خواهیم بود و رسانه و ارتباطات زمینه افزایش درآمدزایی، ایجاد شغل و توسعه ظرفیت‌های گردشگری را فراهم می‌سازد.

 1

میرمحمود سجادی

عضو هیئت مدیره انجمن متخصصان روابط عمومی

عضو هیئت مدیره شرکت آرین پارسه کیش

برچسب‌ها:

دیدگاه خود را بنویسید